Книголісся. Солов’ята. Пригоди букви Ї

Аншлаг на Книголіссі 28 лютого 2016 року
Аншлаг на Книголіссі 28 лютого 2016 року (фото С. Мінакової)

Книголісся — чарівний простір творчості і літератури, спілкування і читання. Саме так я сприймаю проект, який народився в рамках Запорізької книжкової толоки, а зараз логічно відокремився у повноцінний захід, що вже стає традиційним. Принаймні вчора, 28 лютого, він відбувся вдруге (і втретє, якщо з урахуванням Толоки). Слід зазначити, що проект Запорізької Книжкової Толоки реалізується Запорізьким обласним благодійним фондом «Посмішка дитини» в рамках проекту Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Отже, минулої неділі мала зала ПК ім. Кірова перетворилась на та дивовижне місце, де панує творчість і дитяча книжка.

Пісочна анімація на Книголіссі (фото С. Мінакової)
Пісочна анімація на Книголіссі (фото С. Мінакової)

Сцена Книголісся  — місце, де відбувався читацький марафон (кожен охочий міг прочитати улюблений уривок з книги, вірш і навіть пісню заспівати), а також проходили зустрічі з письменниками, літературними героями, і просто людьми, які творять чудеса. Різноманітні майстер-класи, що відбувались одночасно, давали можливість спробувати свої сили у рукотворчості: діти з батьками плели мандали, створювали веселі закладки для книжок, майстрували чарівні капелюхи, малювали, ліпили з тіста і глини, валяли вовну, вчились акторської майстерності, обмінювались книжками в рамках дитячого буккросінгу тощо. Важливо, що участь у всіх заходах Книголісся для відвідувачів — абсолютно безкоштовна.

Пригоди букви Ї на Книголіссі
Пригоди букви Ї на Книголіссі (фото Н. Каріди)

Наш український дитячий мовний клуб “Солов’ята” мав можливість себе презентувати на сцені Книголісся. Коли організаторка фестивалю Ольга Баранова мені запропонувала це, я одразу ж замислилась, як це зробити цікаво. Найпростіше — взяти і розказати про клуб і основні ідеї. Але це вийде доповідь для дорослої аудиторії. А головні учасники Книголісся — діти. При чому, виходячи з досвіду двох минулих Книголісь, на килимку з подушками перед сценою зазвичай бавляться і бешкетують діти від року до десяти. Вони катаються по підлозі, б’ються подушками, гортають книжки, граються іграшками і час від часу слухають тих, хто виступає на подіумі (читає або розказує казки, спілкується з глядачами). Тож моя задача полягала не тільки в тому, щоб розказати про клуб, а й у тому, щоб зацікавити найменших глядачів, долучити їх до процесу мовлення, спонукати поговорити українською, хоча би трошки, хоча би сказавши по кілька слів, і так, щоб батьки теж не нудьгували і замислились в результаті над думками, які я хочу озвучити. Так народилась ідея інтерактивної казки “Пригоди букви Ї”.

Пригоди букви Ї на Книголіссі (фото Н. Каріди)
Пригоди букви Ї на Книголіссі (фото Н. Каріди)

Головна героїня — Українська Абетка — розказує присутнім свою історію, як колись червоний змій своїм полум’ям ледь не знищив усіх її діток, тож вони — дітки-літери — розлетілись хто куди, розсипались по всій Україні. І тепер Абетка змушена їх шукати, щоб зібрати докупи. Завітавши у кожен куточок України, вона вже знайшла майже всі букви, але одну досі шукає, і ця одна літера — дуже важлива і унікальна. Здогадались, про яку букву йдеться? Авжеж, про Ї. І от, єдине місце, де Абетка ще не була, це наш чарівний і містичний острів Хортиця! Це була зав’язка, а далі вже на Абетку і дітей чекали пригоди і мовні квести, пройшовши які, вони нарешті відшукали загублену букву. Абетка врятована, а з нею і українська мова! І допомогли в цьому саме діти! Ось так метафорично ми й підійшли до ідей клубу. Адже справді вже давно доведено, що мови вмирають не тоді, коли їх не вивчають, а тоді, коли ними не говорять, а особливо, коли ними не говорять діти. І тому вірш Івана Малковича про те, що саме дитина охороняє своїми долоньками “свічечку букви Ї” став логічним завершенням наших пригод.

Саундтрек пригодам букви Ї створювали чудові музиканти і актори (фото Н. Каріди)
Саундтрек пригодам букви Ї створювали чудові музиканти і актори (фото Н. Каріди)

Хочу подякувати всім, хто допомагав мені у створенні казки-пригоди. Це і всі наші активні учасники клубу “Солов’ята”, які ділились ідеями, допомагали зі створенням реквізиту (окремо хочу відмітити веселу буква Ї від Наталки Леонової). Це команда чудових акторів і музикантів, які додали моєму виступу драйву і атмосфери (Юрій і Тимофій Макаренки, Денис Астаф’єв, Михайло Савіцький та Ігор Кулішов). На жаль, за браком досвіду, ми не подумали про рівень озвучки, і безліч звукових спецефектів глядачі не змогли зацінити. Та висновки на майбутнє зроблено, співпрацювати нам сподобалось, тому, впевнена, ми ще врятуємо не одну букву разом:))) Зате пісню “Їхали ми, їхали, букву Ї шукали…” ввечері вдома співала моя дитина. До речі, для мене це був унікальний досвід. Мені довелось співати (!!!), в мікрофон (!!!), вперше перед публікою (!!!). Сподіваюсь, я не дуже налажала.

Зірка Мензатюк на сцені Книголіссі
Зірка Мензатюк на сцені Книголіссі (фото Н. Каріди)

Для найбільш активних учасників наших пригод клуб “Солов’ята” разом з улюбленою книгарнею “Папірус” приготували подарунки-книжки. А колектив книгарні, між іншим, настільки творчий, україноорієнтований, що це просто не може не надихати.

Наш інтерактив відбувся на самому початку заходу, коли на Книголіссі був справжній аншлаг. Потім людей трошки поменшало, і в цілому стало комфортніше. Та все ж така кількість зацікавлених родин не може не тішити. Як не може не тішити, що все  частіше зі сцени і просто серед глядачів звучить українська мова. І справа не лише в тому, що відтепер партнером Книголісся є Видавництво старого лева, яке привезло не лише книжки для продажу, а й своїх авторів (Дзвінку Матіяш, Зірку Мензатюк, Оксану Кротюк і Богдана Поліщука)! Просто це якось настільки природньо, і виходить само собою: де справжнє свято творчості, книги, літератури, дитинства, де небайдужі батьки і активні діти — там одночасно і простір української мови.

Фото з інстаграмму Юлії Клехи. Ось такі книжки руху "Не будь байдужим" хтось обмінював вчора на дитячому буккросингу!
Фото з інстаграмму Юлії Клехи. Ось такі книжки руху “Не будь байдужим” хтось обмінював вчора на дитячому буккросингу!
Євген Літвинкович порадував білоруськими казками і піснею
Євген Літвинкович порадував білоруськими казками і піснею (фото Н. Каріди)

Мені пощастило бути на Книголіссі практично до самого кінця (дитина втомилась, і вони з татом поїхали додому), тож я змогла від душі поспілкуватись зі знайомими і незнайомими, розвіртуалитись з хорошими людьми, подивитись виступи Євгена Литвинковича, фіналіста шоу “Х-фактор” (велика подяка за можливість почути живу білоруську мову!), душевного казкаря Сашка Сита (Олександра Виженка), надзвичайно артистичної Баби Яги (за сумісництвом працівниці бібліотеки “Юний Читач”, Людмили Леонідівни). Серед тих, хто виступав у рамках читацього марафону, найбільше вразив Тимофій Макаренко, що без музичного супроводу справді качнув піснею гурту “Хорта” про Запоріжжя.

На жаль, незважаючи на те, що “самостійне” Книголісся відбувається уже вдруге, я майже не помітила журналістів. Агов, друзі, ви що? Радіо Свобода, ТВ-5 — це і все? Може, були якісь репортери, кого я не знаю, то прошу вибачення. Але склалось враження, що місцевим ЗМІ не цікава непересічна подія, яку роблять ентузіасти (не побоюсь цього слова), закохані у свою справу, і люди, які прагнуть спілкуватись, творити, читати. Якби когось вбивали у прямому ефірі — так, це був би інформпривід. А тут? Ну, подумаєш! Всього лише потужний фестиваль, який відбувається кожен місяць. Нічого надзвичайного. Для Запоріжжя, яке має репутацію “культурного болота”.

фото С. Мінакової
фото С. Мінакової

Наостанок хочу щиро подякувати організаторам і волонтерам Книголісся. Я боюсь уявити, яку титанічну працю ви робите. Бажаю вам сил, наснаги і… думайте не лише про фестиваль, а й про себе. Коли довго робиш щось лише на ентузіазмі, є ризик, що швидко згориш, навіть якщо палко закоханий у справу. Нехай знайдуться меценати, спонсори, люди, готові інвестувати в культуру. Хай росте і квітне Книголісся!

 

Вас також може зацікавити

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *