Солов’ята у музеї судноплавства на о. Хортиця

Солов'ята у Музеї судноплавства на о. Хортиця
Солов’ята у Музеї судноплавства на о. Хортиця

Про те, що десь на Хортиці є реставраційний ангар, де зберігаються старовинні шлюпки, а може, чайки, я вже давно чула. Та слабо собі уявляла, що це за місце, як виглядають ті самі підняті з дна Дніпра рештки давніх кораблів і, власне, чим це може бути цікаво. Хіба може бути видовищно, якщо від корабля уціліла, наприклад, лише третя частина? Але час від часу згадки про це загадкове (на той момент для мене) місце виринали в дописах друзів. Зрештою, з’ясувалось, що і хороший приятель Віктор Кривоносов там працює. До речі, під час нещодавньої розмови він мимохідь згадав, як з самісінької Японії до Запоріжжя прилетів самурай  чоловік спеціально, щоб відвідати Музей судноплавства.  “Доколє!” — подумала я і вирішила не відкладати екскурсію надовго. А щоб було веселіше, запропонувала клубу “Солов’ята” долучитись. 

p70115-113806___На жаль, долучитись вийшло не у всіх, хто хотів. Та, з іншого боку, сьогоднішня наша розвідка показала, що ми обов’язково повернемось, і ще не раз. Тож всі, хто не зміг сьогодні бути з нами, не засмучуйтесь. Потеплішає — і виберемось знову. Бо таки добиратись до місця призначення (знаєте, де Кінний театр знаходиться?) по грунтовці і розталим кучугурам — доволі екстремальне заняття. Але невеличкий солов’ятський десант здолав цей квест і ми прибули, куди слід, без пригод.

p70115-113316__І от зараз, коли саме час поділитись враженнями, я абсолютно розгублена. Знаєте, у житті часто буває: щось помпезне і видовищне насправді не має жодної цінності ані в поточний момент, ані в перспективі. Зате дещо нібито скромне і невиразне виявляється справжнім скарбом. Схоже, Музей судноплавства на о. Хортиця — саме такий випадок. За словами Віктора, наразі це музей, якому катастрофічно бракує гідного приміщення (розміром хоча би з Козак-палац). Адже той ангар, де зараз проводяться реставраційні роботи і, власне, виставлені на показ об’єкти, абсолютно не відповідає вимогам по температурі, вологості, та і тісно в ньому… В той же час Дніпро зберігає ще багато таємниць і затонулих суден. Але шукати і діставати їх поки навіть нема сенсу, бо в замуленому стані під шарами піску вони збережуться краще, ніж незрозуміло де і в яких умовах на суходолі.

p70115-131920__Та навіть в тому вигляді, в якому музей існує зараз, особисто мене він вразив. Віктор багато розказував не лише про самі кораблі, яких наразі виставлено три, а четверта — бригантина, та сама, яку діставали за участі Андрія Макаревича, — наразі перебуває на стадії реставрації. Мені було навіть цікавіше слухати про те, як ці кораблі піднімались з дна, як збирались, наче пазли, як монтувались допоміжні конструкції, як всі ці знахідки транспортувались до того місця, де вони є зараз. Бо за всіма цими історіями стоїть команда небайдужих, відданих і закоханих в історію та підводну археологію людей, хай навіть це звучить пафосно. Виявляється, цей музей — унікальне явище не лише для України, як я скромно припускала, а й для цілого світу, при чому більшість знахідок належать до одного історичного періоду (російсько-турецька війна 1735-1739рр).

p70115-131603___Мушу зазначити, що для нашої юної компанії цікавішими за кораблі виявились коні, що паслись (на снігу?) неподалік і забавки під мокрим снігом. Тому якщо ви плануватимете екскурсію, враховуйте цей момент. Зате школярі старшого віку вже зможуть більше перейнятись нею.  А от зі своїми друзями я залюбки завітаю до музею судноплавства ще не раз.

Хочу додати, що у команди музею амбітні плани і чудові мрії. Але, як ви правильно здогадались, бракує ресурсів, насамперед, фінансових, щоб все це втілити у життя. Ми з солов’ятами зробили свої скромні внески до скриньки пожертв. Хай Музей судноплавства стане одною зі справжніх перлин і туристичних принад нашого міста і України.  Дякую Віктору за чудову атмосферну екскурсію!

p70115-132131___

Вас також може зацікавити

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *