Сотник Хмельницький — підприємець Олійников. Історична паралель

“Приключилася кривда велика отому сотникові чигиринському Богданові Хмельницькому: забрали йому старостинські урядники його батьківщину Суботівську, знищили господарство, наругалися з сім’ї його, а як він став тої кривди доходити, сам опинився у в’язниці панській, з котрої його тільки приятелі виручили. Розгніваний і розжалений, стративши все, постановив Хмельницький підняти повстання” (М. Грушевський, “Ілюстрована історія України”).

Що було далі, пам’ятаємо зі школи. Спочатку Богдан пробував звертатись до польського суду, та все намарно. Не знайшовши справедливості, він тікає на Січ, де його обирають гетьманом. Відтак під його проводом 1648 року там починається повстання проти польського панування, яке швидко охоплює всю Україну…

Рік 2011. Через продаж футболок “Спасибо жителям Донбасса…” починаються серйозні проблеми в українського підприємця Дениса Олійникова. Це міг би бути смішний сюжет абсурдного оповідання! Та це не оповідання. Тому страшно. Але влада, яка так реагує на будь-які карикатури, гумор (іронію чи сарказм), я вже не кажу про критику, у свій бік, показує свою слабкість. Замість того, щоб публічно проігнорувати ці факти і зробити для себе певні висновки, як зробив би справді сильний і мудрий керівник, влада починає справжній терор: погрози, обшуки, переслідування. Агресивна форма захисту. Раджу почитати на Уніані інтерв’ю з Денисом, де він коментує всі ці події, тут лише наведу кілька його слів: “Мы как народ имеем право не любить нашего президента. Он же не имеет права нас не любить, а мы можем. Соответственно, мы можем его критиковать, высмеивать, но в рамках некой общечеловеческой этики. После появления этого продукта мне позвонил человек, некий аноним и попросил убрать футболки из продажи. У меня не было принципиальной позиции: умереть, но оставить их в продаже. Но меня, во-первых, возмутила анонимность звонка. Во-вторых, я считал, что первая часть мэма (Интернет-мэм – название информации или фразы, ставшей популярной в Интернет-среде), где мы благодарим жителям Донбасса, никого не оскорбляет. Тем более что мы не придумываем футболки сами, мы агрегируем народное творчество. И если бы мне просто предъявили заключение эксперта-филолога или даже решение суда, то я бы как законопослушный гражданин поступил, как сказано. Я был абсолютно непредвзят в данной ситуации. Мне политика и на фиг была не нужна. А вот то, что случилось потом, после 6 сентября, – грубое, наглое, агрессивное попрание свобод – сделало меня предвзятым. Да, теперь для меня эти футболки – дело принципа”.

Так само колись особиста образа Богдана Хмельницького переросла в повстання по всій Україні, та, схоже, представники панівної верхівки свого часу не вчили уроків історії. Відчуваю, що ми з вами, громадяни нинішньої України, скоро влаштуємо владі лікнеп. Дивімось відеозвернення Дениса Олійникова!

Вас також може зацікавити

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *